Лавандулата е храстовидно многогодишно растение със силен аромат. Нейното латинско наименование е “Lavandula angustifolia”. Тя принадлежи към семейство Устноцветни (ментата също принадлежи към същото семейство).
Смята се, че произходът на лавандулата е от Средиземноморието, Близкия изток и Индия. В повечето региони нейната повърхност остава зелена през цялата година.
Лавандулата се култивира предимно за производството на нейното етерично масло, което идва от дестилацията на цветовете на някои видове лавандула.
Лавандулата е предпочитана за употреба като съставка в сапуни, козметика, парфюми и много други, заради своя приятен аромат. Умело се използва и в кулинарията.
Лавандулата може да се приема и под формата на тинктура или таблетки като обикновено се използва при тревожност, стрес и безсъние. Използва се и при депресия, деменция, болка след операция и много други състояния.
История на лавандулата
Древните гърци наричали лавандулата “nardus”, кръстена на aсирийския град “Naarda” или “Noharda”. Обикновеното име на билката по това време било “nard”.
Билката се е считала за свята. Споменава се в библията в “Песен за Соломон”, както и на други места.
Най-ранната описана употреба на лавандулата е от древен Египет. Там етеричните масла от лавандула се прилагали в процеса на мумификация.
През по-късни времена лавандулата се превръща в добавка за вана в няколко региона, включително Персия, Древна Гърция и Рим. Тези култури вярвали, че лавандулата помага за пречистване на тялото и ума.
Латинското наименование на билката произлиза от латинския глагол “lavare”, което означава “да измия”. Римляните използвали билката както в баните си, така и в леглата, дрехите и дори косите си. По-късно те откриват и лечебните й свойства.
В днешно време лавандулата продължава да се култивира в своите страни на произход, както и в Европа, Австралия, Нова Зеландия, Северна и Южна Америка. Широката разпространеност е разбираема поради красивите цветя, очарователния аромат и широката му употреба.
Култивирането на лавандула в България
Лавандулата е внесена в България през 1907 г. и първоначално започва да се отглежда в Опитното поле на розата в Казанлък. Днес прекрасните лилави полета могат да бъдат забелязани на много места в страната. От 1 дка 4–5 годишно насаждение се произвежда 300–400 кг цвят, от които се получават 3–5 кг лавандулово масло. Българската продукция е високо ценена на международните пазари.
Свойства на лавандулата
Етеричното масло от лавандула се получава при обработка с парна дестилация на цъфтящите върхове на L. angustifolia. Съвременните аналитични методи, като капилярна газова хроматография, показват, че лавандуловото масло съдържа повече от 160 съставки, много от които взаимодействат синергично, за да допринесат за лечебните му ефекти. Основните активни съставки на лавандуловото масло са линалол, линалилацетат, терпинен-4-ол и камфор. Количеството на линалилацетат се определя по метода на парна дестилация, тъй като той се разгражда при дестилация, за да се получи линалол. Най-високото съдържание на линалилацетат се получава, когато свежи цветя от лавандула се дестилират на пара веднага след прибиране на реколтата. Други съставки, открити в лавандулата, включват: гераниол, лавандулол, β-пинен, камфен, геранилацетат и тн.
Относителните количества биоактивни съставки могат да варират значително от едно лавандулово масло до друго. Европейската фармакопея включва ограничения или диапазони за съдържанието на преобладаващите компоненти. По-специално, маслата с високи концентрации на естери и ниски концентрации на цинеол и други незначителни компоненти обикновено се считат за по-висококачествени, тъй като тези параметри показват, че е приложен нежен и внимателен производствен процес и са използвани висококачествени суровини.
Механизми на действие
Лавандулата съдържа масла, които имат седативни ефекти и могат да отпускат определени мускули.
Проучвания in vitro и in vivo показват множество възможни механизми на действие на лавандуловото масло, както и неговите отделни съставки, които отчасти също допринасят за релаксиращите му ефекти, когато се приемат перорално.
Лавандуловото масло има потенциална експресия на GABA-A рецептори в клетъчната култура.
Лавандуловото масло показва спазмолитична активност върху илеума на морски свинчета.
Линалолът, основна активна съставка на лавандуловото масло, в проучвания при животни, показва инхибиращ ефект върху свързването на глутамат в мозъка.
Линалолът също инхибира освобождаването на ацетилхолин и повлиява йонната проводимост в невроните.
Проучвания показват, че линаилацетат има релаксиращ ефект.
Има документиран ефект за действието нa масло от лавандула като намаляващо хиперактивността и неволното движение, причинени от кофеин.
Етеричното масло има и антибактериални и противогъбични ефекти.
Смята се, че маслото от лавандула има антисептични и противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за излекуване на незначителни изгаряния и ухапвания от насекоми.
Приложения за здравето
Изследванията сочат, че може да бъде полезно за лечение на тревожност, безсъние, депресия и неспокойствие. Лавандулата може да се приема с лечебна цел както под формата на ароматерапия, така и като таблетки.
Ароматерапията с лавандула е изследвана в редица проучвания. Успокояващият ефект на лавандулата вероятно се дължи на комбинацията от физиологичните свойства на етеричните масла и приятното усещане, което създава ароматът.
Някои изследвания предполагат, че консумацията на лавандула под формата на чай може да помогне на храносмилателни проблеми като повръщане, гадене, чревни газове, разстроен стомах и подуване на корема.
Освен, че помага при храносмилателни проблеми, лавандулата се използва за облекчаване на болката от главоболие, навяхвания, зъбобол и язва. Може да се използва и за предотвратяване на косопада.
Менструални спазми (дисменорея)
Ароматерапевтичният масаж с масло от лавандула намалява болката, свързана с менструацията при някои млади жени, по-добре от обикновените масажи. Също така, вдишването на лавандулово масло през първите 3 дни от менструацията изглежда намалява стомашната болка и болката в гърба при жени с менструални болки.
Болка след операция
Някои изследвания показват, че вдишването на есенция от лавандула при прием на обезболяващи интравенозно (чрез IV), може да помогне за намаляване на болката при жени след Цезарово сечение. Други изследвания показват, че вдишването на лавандула в продължение на 3 минути на всеки 6 часа може да намали болката и да намали нуждата от употреба на ацетаминофен след тонзилектомия при деца на 6-12 години.
Тревожност
Редица проучвания изследват позитивния ефект на маслата от лавандула спрямо плацебо и способността на билката да намалява симптомите на тревожност и депресия.
Двойно рандомизирано проучване изследва действието на плацебо спрямо капсули с масло от лавандула върху 97 човека в добро общо здраве. Първоначално са им показани клипове, които да предизвикват тревожност. Измерването на тревожността е замерено както с оценка на настроението, така и с измерване на сърдечния пулс, реакция на кожата и т.н. Участниците гледали клип с неутрален филм, след това клип, предизвикващ безпокойство и лек филм за възстановяване. При дозата от лавандула по време на неутралния филмов клип се наблюдава тенденция към намалено състояние на тревожност, сърдечен пулс, както и чувствителна разлика в сърдечния ритъм. Във филма, предизвикващ безпокойство, лавандулата е била полезна при жените за успокояване на сърдечния пулс. Разликата в сърдечния ритъм значително се увеличава при прием на екстракт от лавандула по време на всички 3 филмови клипа при жени, което предполага намалена тревожност. Авторите стигат до заключението, че лавандулата има анксиолитични ефекти при хора в условия на ниска тревожност.
Лавандула срещу неспецифична тревожност
Друго проучване, изследващо способностите на екстракта от лавандула документира ефекта върху пациенти с неспецифична тревожност. Изследването е проведено върху 221 възрастни, като условието било да имат оценка поне 18 по скалата на Хамилтън (Hamilton Anxiety Scale, съкратено “HAMA”) и по-нисък резултат от 5 на Индекса за качество на съня на Питсбърг (Pittsburgh Sleep Quality Index, съкратено “PSQI”). Проучването траело 10 седмици, като визитите за замерване били на всеки 2 седмици. Проучването установило, че приемът довел до 16 ± 8.3 точки разлика по HAMA (или 59.3%) и 5.5 ± 4.4 точки по PSQI (44.7%, в сравнение с 9.5 ± 9.1 (35.4%) и 3.8 ± 4.1 (30.9%) при приема на плацебо. Резултатите били позитивни. Участващите имали повишена оценка за качеството си на живот, както и подобряване в цялостното качество на съня. Лавандулата не довела до сходните с лекарства негативни ефекти като замаяност и намалена работоспособност. Учените, провели изследването, твърдели, че лавандулата демонстрира обещаващ ефект като средство за борба с тревожността с мек и изцяло позитивен ефект.
Лавандула срещу генерализирано тревожно разстройство
Друго проучване изследва ефекта на екстракт от лавандула спрямо този на ниски дози лоразепам при пациенти с Генерализирано тревожно разстройство. Главният показател за промяна в напрежението при пациентите бил HAMA. Проучването включва 77 участници, от които 77% процента жени и 23% мъже между 18-65, и било с дължина 6 седмици. Имало допълнителни скали за оценка на тревожността, включително и себеоценка на настроението. За да се счете, че участниците са се повлияли добре от лечението, условието било да имат поне 50% промяна по скалата на Hama в рамките на шестте седмици от проучването. Резултатите показвали, че екстрактът от лавандула има ефект, сравним с този на конвенционалното лекарство, като при екстракта разликата в HAMA била 45%, а при лоразепама- 46%. В края на проучването се стигнало до друг интересен резултат, а именно, че 40% от употребилите екстракт от лавандула били в ремисия, за разлика от 27% от употребилите лоразепам.
Орален прием на лавандула срещу депресия
При проучване върху 50 пациента с неврастения, посттравматично стресово разстройство или разстройство на соматизация, което продължило три месеца, се установява, че се намалява тревожността, депресията и се подобрява качеството на съня.
Четириседмично проучване изследва ефекта на екстракт от лавандула спрямо имипрамин в лечение на лека до умерена депресия. В проучването взели участие 45 възрастни, които срещали критерия за депресия, базиран на Диагностичен и статистически наръчник за психичните разстройства. Базисната основа била скалата на Хамилтън за депресия (Hamilton Rating Scale for Depression, накратко “HAMD”). Участващите имали резултат от поне 18 точки. Проучването достигнало до извод, че ипирамин и лавандула заедно били по-ефективни отколкото само ипирамин или само лавандула.
Сравнение с Кава, Бензодиазепини и Антидепресанти
Лавандулата е сравнявана с бензодиазепини, пароксетин (SSRI антидепресант) и имипрамин (трицикличен антидепресант). Билката се също е сравнявана с кава-кава. Преди кава-кава е била един от най-проучваните растителни анксиолитици, докато не се появили опасения за чернодробна токсичност.
Сравнение между кава-кава и лавандула показва, че първият екстракт довел до 10 точки подобрение според HAMA, докато лавандулата варирала от 11,3 до 16 точки.
От друга страна, фармацевтичните анксиолитици като бензодиазепана средно променят HAMA оценката между 11 до 15,3, като приемът на лавандула не е съпроводен с характерните за тези препарати странични ефекти.
Анализ на 21 проучвания на пациенти с генерално тревожно разстройство показва следните стойности за промени спрямо HAMA: 0,50 за прегабалин; 0,45 за хидроксизин; 0,42 за венлафаксин XR; 0,38 за бензодиазепини; 0,35 за селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин и 0,17 за буспирон. Ефектът от лавандула бил с отмяна 0,75. Промяната била документирана не само от изследващите, но и по субективна себеоценка на пациентите.
Допълнителни проучвания
Приемът на масло от лавандула чрез обонянието е свързано с намаляване на тревожността, според скалата на Хамилтън, както и с подобряване на настроението.
Проучване, което използва лавандуловото масло чрез изгаряне с цел подобряване на настроението и стреса в болнична обстановка, открива, че значителен брой от служителите (85%) смятат, че ароматът на лавандула подобрява работната среда вследствие използването на лавандуловите горелки.
Друго проучване установява, че хората, получаващи ароматерапия с лавандулово масло (10%) за 3 минути, се чувстват значително по-спокойни и имат намалени резултати на тревожност, подобрено настроение и повишени резултати от алфа мощност на ЕЕГ (индикатор за бдителност) и увеличена скорост на математическите изчисления.
Още редица проучвания потвърждават положителния ефект от ароматерапията с лавандула.
Лавандуловото масло се бори срещу много вируси и бактерии. То повлиява добре кожата на лицето и скалпа и е ефективен помощник в борбата с акнето и пърхота.
Взаимодействия
Някои лекарства, които причиняват сънливост, могат да доведат до натрупване на прекалено голяма сънливост при комбинация с лавандула. Пример за такива лекарства са: хлоралхидрат, барбитурати, депресанти на централната нервна система.
Препоръчително е човек да вземе това под внимание при прием на лавандула заедно с тези лекарства.
Заключение
Лавандулата е храстовидно растение със сиво-зелени стъбла и листа, и лилави цветове, което принадлежи на семейство Устноцветни.
Поради приятния си аромат, тя е била позната и ценена още от древността, като в някои религии е участвала в свещени обичай, а римляните я използвали в баните, леглата и я втривали в косите си.
По времето на Римската империя започва да бъде ценена и заради релаксиращия си ефект.
Позитивните свойства на лавандулата се дължат на нейните етерични масла. Те са богати на цял букет от активни съставки, които освен приятен аромат спомагат и за отпускане на част от мускулатурата и нервната система. Допълнително, лавандулата има и антибактериални, противогъбични, антисептични и противовъзпалителни свойства.
Именно поради всички тези полезни свойства, редица проучвания изследват ефекта на лавандулата при тревожност, лека депресия и за цялостно подобряване на настроението. Голяма част от тези проучвания доказват, че лавандулата успешно успява да се справи с тези състояния без да има страничните ефекти на лекарствените препарати.
Лавандуловото масло е чудесен и оригинален подарък, който можем да си направим или да изненадаме с него близки и приятели.
Етеричното лавандулово масло на Lavender World, произведено от висококачествена лавандула от традиционни български сортове може да поръчате още сега: ТУК